تبلیغات
کرمانشاه ۲۴ - دل‌انگیزان در دیدار با هاشمی رفسنجانی: ضرورت واگذاری مدیریت استان و پست‌های وزارتخانه‌ای به کرمانشاهیان
ارسال خبر

دل‌انگیزان در دیدار با هاشمی رفسنجانی: ضرورت واگذاری مدیریت استان و پست‌های وزارتخانه‌ای به کرمانشاهیان

http://tuseah.com/img/555IMAGE635174841989137320.JPGدکتر سهراب دل‌انگیزان، اقتصاددان کرمانشاهی در دیدار نخبگان با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سخنرانی پرداخت که متن آن به شرح ذیل است:
تشکر از مواضع انتخاباتی رفسنجانی و درخواست حمایت از دولت
بسم الله الرحمن الرحیم
در ابتدا به علت مواضع مترقی شما در انتخابات و حضور و حمایتتان از دکتر روحانی تشکر مینمایم. حضورتان را به کرمانشاه خوش آمد میگویم و از شما انتظار دارم از دولت تدبیر و امید مخصوصاً در مباحث مذاکرات هسته ای حمایت بیشتری داشته باشید.
بیکاری عوامل تولید در کرمانشاه نگران‌کننده است
حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی بنده به واسطه تخصص، وضعیت اقتصادی استان را به اطلاع شما میرسانم.
استان کرمانشاه با حدود 2 میلیون نفر جمعیت 2.5 درصد جمعیت کشور و با حدود 25000 کیلومتر مربع مساحت 1.5 درصد جمعیت کشور را داراست. اما متأسفانه حدود یک درصد صنعت کشور را داراست. آن هم به این صورت که با حدود 1000 و اندی واحد صنعتی دارای جواز بهره برداری، کمتر از 400 مورد آن در حال حاضر فعالند. استان کرمانشاه حدود 5 درصد زمینهای قابل کشت کشور را داراست ولی درصد کمتری از این میزان را میکارد و درصد کمتری نیز از این مقدار غذای کشور را تولید میکند.
ظرفیت تولید ناخالص استان کرمانشاه با برآوردهای کارشناسی حدود 20 هزار میلیارد تومان است (برآوردهای کارشناسی اینجانب) ولی آمارهای رسمی نشان میدهند که در حال حاضر مقدار بالفعل شده آن حدود 8 هزار میلیارد تومان است.
 وضعیت بیکاری عوامل تولید در استان از جمله بیکاری نیروی انسانی، ماشین آلات و تجهیزات، ساختمانهای تولید شده برای بخش تولید اقتصادی و امکانات اختصاص یافته استان برای تولید در آمارهای رسمی نگران کننده و نشان از تخصیص نامناسب و غیر بهینه و ناکارآمد دارند.
عدم مدیریت صحیح منابع مهم‌ترین محدودیت تولید در استان کرمانشاه است

در این خصوص لازم است چند سؤال اساسی از خودمان بپرسیم:
آیا عامل محدود کننده تولید استان کرمانشاه از جنس سرمایه گذاری در ماشین آلات و تجهیزات است؟ قطعاً با وجود این تعداد کارخانه تعصیل و این مقدار سرمایه گذاری صنعتی راکد مانده پاسخ این سؤال منفی است. با شرایط کنونی از هر 100 واحد سرمایه گذاری صنعتی در بخش کارخانه سازی در استان حدود 70 واحد از آن بیکار و ناکارآمد خواهد شد.
آیا عامل محدود کننده تولید در استان از جنس منابع طبیعی، زمینهای کشاورزی قابل کشت و ثروتهای خداداد است؟ قطعاً خداوند بزرگ نعمت خود را به مردم این استان تمام نموده است. وقتی ما حدود 9 میلیارد متر مکعب آب داریم ولی از کمتر از 2.5 میلیارد متر مکعب آن استفاده میکنیم و بقیه را هدر میدهیم، و حتی سرعت سرمایه گذاری زیر بنیایی در مهار آبهای استان و استفاده از آنها آنقدر کند است که فرصتهای موجود را از دست میدهیم، نمی توان این محدودیت را عامل محدود کننده تولید استان دانست.
آیا عامل محدود کننده تولید در استان کرمانشاه پول است؟ با وجود بیش از 4 هزار میلیارد تومان مانده های پولی مردم در بانکهای استان کرمانشاه نمیتوان ادعا کرد که محدودیت تولید در استان کرمانشاه پول است.
آیا عامل محدود کننده تولید در استان کرمانشاه از جنس مهارت، سرمایه اجتماعی و مدیریت صحیح منابع و فرصتها است؟ و البته قطعاً این محدودیت را باید مهمترین محدودیت تولید و مدیریت اقتصادی استان دانست.
کرمانشاه از نظر تولید فرهیختگان مشکلی ندارد
باید اشاره نمود که وجود نیروی انسانی کافی نیست و وجود مهارت های پیشرفته و ارزشمند برای تولید یک اصل اساسی برای تولید است. البته توجه به انگیزه، فرهنگ کار و احساس مطلوب از کار بسیار اساسی است.
سرمایه اجتماعی از جنس اعتماد مانند چسب تمام قطعات اقتصادی را به هم چسب میزند و وقتی نباشد، دیوارهای اقتصاد به گونه متزلزلی در کنار هم سقف اقتصاد را نگهداری خواهند کرد و هیچ کس جرعت نخواهد کرد سقف سنگینی روی آن بچیند و یا طبقات بیشتری را روی آن بسازد. سرمایه های اجتماعی از جنس مشارکت، مسئولیت پذیری، قانون مداری، همراهی اجتماعی و اعتماد بین مردم و مردم، مردم و دولت، مردم و تولید کنندگان، مردم و بانکها، تولید کنندگان و بانکها، اقتصاد، دولت و بازار، همه و همه از مهمترین عناصر اصلی برای ترمیم اقتصاد استان و البته کشور هستند.
حضرت آیت الله مردم کرمانشاه توانسته اند همواره بزرگان بسیاری را بپرورند و به جامعه تقدیم کنند. این دامنه بزرگ پروری گسترده است و بیانات عرضه شده در جلسات بزرگان ایلات و عشایر و فرق و مذاهب استان و نیز فعالان اقتصادی استان به محضر شما و نیز صحبت های بزرگواران کنونی حاضر در جلسه سرکار خانم دکتر اسلام پناه و آقای معتمدیان نشان داد که استان کرمانشاه از نظر داشتن نیروی کارشناس و زمینه تولید فرهیختگان استانی مشکلی ندارد، مشکل اینجاست که این بزرگان تربیت شده بکار گرفته نمی شوند. مشکل اصلی در استان ما در همه دوره های قبلی تا کنون عدم مدیریت صحیح منابع و فرصتهای در اختیار استان بوده است. مدیریت بومی و متخصص، تئوری های برخاسته از مسائل و فرضیات واقعی و خاص استان کرمانشاه برای توسعه و تأکید بر جبران ناکارآمدی های موجود و مخصوصاً در جلوگیری کردن از مهاجرت سرمایه های سیال استان (نیروهای توانمند و پول) به مرکز میتواند از مهمترین جنبه های مدیریتی در این حوزه باشد.
حضرت آین الله استان دارای نیروهای قابل، توانمند، متخصص و متبحر تربیت شده ای است که میتوانند استان خود را بسازند و باید که این فرصت در اختیار آنها قرار گیرد. از سوی دیگر لازم است تا برای افزایش قدرت چانه زنی و درونزا کردن نگاه مرکز به استان، تعداد قابل توجه و مناسبی از نیروهای تربیت شده استان در پست های کارشناسی و مدیریت میانی وزارتخانه های متفاوت بکار گمارده شوند. این سهم حداقل توجهی خواهد بود که در قبال تحمل 8 سال جنگ و 8 سال وضعیت نه جنگ و نه صلح پس از آن که سوزاننده فرصتهای ارتقای استان بود، میتواند در اختیار نیروهای استان قرار گیرد. کلیدواژه‌ها: سهراب دل‌انگیزان اقتصاد کرمانشاه
پیشاپیش از این که نظرات خود را با لطافت و آرامش بیان می‌کنید، از شما سپاسگزاریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آب وآینه
شنبه 18 آبان 1392 02:26 ب.ظ
چرا نمایندگان به توافق نمی رسند؟
100 روز از شروع به کار دولت تدبیر و امید می گذرد ولی گویی به دولت هراس و امید برای مردم کرمانشاه تبدیل شده است شور وهیجانی که در مردم شوع شده بود کم کم کمسو می شود اشقاق رای افراد و منافع محوری جای عقلانیت را گرفت ونمایندگان که باید در قانون گداری ونظارت دقت کنند به سهم خواهی روی آوردند و کار را به جایی رسانند که وزیر کشور می گوید برای کرمانشاه فقط استاندار غیر بومی و این یعنی توهین به شعور همه اما گویی هیچکس این را متوجه نمی شود و بدتر از همه این است که نماینده محترم و نماینده خبرگان سراسیمه به وزارت کشور می روند وعلیه همه گزینه ها حرف می زنند و این اوج بی تدبیری است امید است همه با توافق به انتخاب استانداری توانمند کمک کنیم

نویسندگان سایت

دریافت کد رتبه جهانی سایت و وبلاگ